Kāpēc balansēšana ir tik svarīga?

Kāpēc kādas mašīnas ir skaļākas par citām? Kāpēc automobiļa stūre vibrē esot kādiem ātrumiem? Kāpēc bremzes pedālis vibrē zem pēdas bremzēšanas laikā? Īstenībā katru dienu saskaramies ar parādību, kādas sekas ir bieži nicināmas, ar disbalansu.

Termiņš "disbalanss" ir saistīts ar "līdzsvars", kas tomēr cēlies no "svars". Svars atrodas līdzsvara stāvoklī kad tas pats svars ir katrā svaru šķīvī. To pašu var pateikt par rotora masas izlikšanu tā rotēšanas ass tuvumā. Nelīdzena masas izlikšana ir nosaukta par disbalansu. To izraisa centrbēdzes spēki, vibrācijas un troksnis rotēšanas laikā. Esot lielākam ātrumam tie pastiprinās un ir vairāk redzami.


Produktu ilgmūžība
Gultņi, piekares, apvalki un fundamenti var pakļaut lielām kravām, ko izraisa vibrācijas iznākušas disbalansa dēļ, kas noved līdz palielinātai nolietošanai. Produktiem ar nesabalansētām daļām ir bieži īsāka ilgmūžība.

Drošība
Vibrācijas var samazināt pieskrūvēšanas un savilkšanas saišu savienojumus, līdz pilnīgai daļu atbrīvošanai. Vibrācija iznīcina arī elektriskos slēdžus, taču vadi un kabeļi var lūzt savienojumos. Disbalanss var nozīmīgi samazināt mašīnas operatīvu drošību, gan apkalpošana, gan mašīna var būt apdraudēta.

Kvalitāte
Neregulāri darbojošies elektriskais rīks nevar būt precīzi lietojams. Pieaug lietotāja piepūle, dēļ kā tas ātrāk vārgst. Vibrācijām ir arī nozīmīgi negatīva ietekme darbmašīnu ražošanas rezultātiem. Slīpēšanas mašīna vai galdniecības mašīna veic savu darbu neprecīzi un ražo vairāk nocenoto produktu ja vārpsta un rīki netika precīzi sabalansēti.

Konkurētspēja
Neprecīza un skaļa ierīces darbošanās ņemama vērā kvalitātes novērtēšanā, tātad vibrācijām var būt nozīmīgi negatīva ietekme produkta konkurētspējai. Stipri vibrējoša mājsaimniecības ierīce vai skaļš automobilis negūs panākumus tirgū.

Spēki, iznākuši disbalansa dēļ, traucējošas vibrācijas un troksnis tiek likvidēti ar balansēšanas palīdzību. Tas saistīts ar to, lai uzlabotu rotora masas izlikšanu, lai mazāki centrbēdzes spēki veiktu tā gultņos. Balansēšanas laikā arī jāņem vērā disbalansa tips.

Disbalansa tipi
Disbalanss var būt sadalīts dažādos tipos atkarīgi no to ietekmes. Izņemot formu un rotora iecelšanu, disbalansa tips ietekmē korekcijas plaknes novietojumu un disbalansa tolerances izvēli.

Svarīgākie disbalansa tipi: